Flying Rose

Jak zamontować chustę do jogi w domu?

Jak zamontować hamak do jogi?

Bezpieczeństwo podczas treningów zależy od kilku rzeczy, m.in. od jakości sprzętu, techniki, umiejętności czy zachowanych środków ostrożności. W przypadku sportów aerial jednym z priorytetów powinien być również montaż. W tym artykule tłumaczymy więc, jak prawidłowo powiesić hamak do jogi.

Gdzie zamontować hamak do jogi w domu?

Tak naprawdę możesz zrobić to wszędzie, o ile wybrane pomieszczenie spełnia kilka wymogów. Nie może być to miejsce zagracone, bo przestrzeń wokół hamaka powinna być pusta – tak, by podczas ćwiczeń nie uderzyć w meble lub ścianę. Zaleca się, aby odległość ta wynosiła co najmniej 1 m z każdej strony, ale im więcej, tym lepiej. Ważna jest również wysokość pomieszczenia. W bardzo niskich pokojach bezpieczne zawieszenie hamaka może być trudne, a ryzyko uderzenia w podłogę stosunkowo duże. Aby uniknąć takich sytuacji, należy ze szczególną uwagą dobrać długość hamaka do pomieszczenia. Chustę do jogi powinno się wieszać w pomieszczeniach o wysokości min. 2m, a optymalna wysokość to ok. 2,5 - 3m.

Wybierając miejsce montażu, trzeba również zastanowić się, czy powieszenie hamaka jest tam w ogóle możliwe i jakiego rodzaju prac wymaga. Może okazać się, że wybór innego pokoju byłby lepszy właśnie ze względu na łatwiejszą instalację. Zależy to od rodzaju sufitu jaki posiadamy oraz od wyboru sposobu wykonania punktu podwieszenia.

Rodzaje montażu hamaka do sufitu

Hamak do jogi w domu można zawiesić na 2 sposoby, zależnie od typu:

1 – na jeden karabinek (jedno podwieszenie),

2 – na dwa karabinki (dwa podwieszenia). W drugim przypadku odległość między hakami powinna wynosić tyle co szerokość ramion/bioder ćwiczącego.

Zasadniczo typ podwieszenia nie ma dużego wpływu na mocowanie ze względu na rodzaj sufitu, jednak przed rozpoczęciem prac warto mieć to na uwadze, by uniknąć późniejszych poprawek.

Jak zamontować hamak do jogi?

Sposób montażu musi być dobrany do rodzaju sufitu jaki posiadamy. Poniżej wymienimy najczęściej występujące rodzaje sufitu, o które pytają nas klienci.

1. Sufit podwieszany – montaż w suficie podwieszanym jest niemożliwy. Należy przewiercić się przez niego lub wykonać większy otwór otwornicą i zamontować uchwyt w suficie właściwym/elementach konstrukcyjnych. Metoda mocowania musi być dobrana do materiału, jaki znajduje się w stropie właściwym

2. Strop betonowy lub żelbetowy – w takim suficie należy zamontować kotwę chemiczną lub kotwę stalową. Miejsce montażu nie powinno mieć pęknięć i odprysków. Jeśli beton/żelbeton jest dobrej jakości to zalecamy użycie kotew stalowych (segmentowych), jeśli masz wątpliwości co do jakości betonu/żelbetonu to wybierz kotwę chemiczną.

3. Cegła – nie zaleca się montażu w cegle bez wcześniejszej konsultacji z konstruktorem. Kotwa powinna być dopasowana do cegieł, a samo miejsce instalacji musi być wystarczająco mocne.

4. Pustaki (strop Ackermana) – montaż w pustakach jest niewskazany. Hamak należy zawiesić na belkach żelbetowych.

5. Belka metalowa (teownik) – jeśli belka znajduje się na wierzchu (nie jest wpuszczona w sufit), można wykorzystać zawiesia lub liny, przekładając je dookoła belki na tzw. krawat, czyli zaciskowo. Ważne: trzeba regularnie sprawdzać, czy mocowania nie przecierają się. Jeśli belka jest w suficie, można się w nią wkręcić.

6. Belka drewniana – montaż możliwy tylko na wytrzymałym drewnie w dobrym stanie. Do instalacji wykorzystujemy zawiesia lub liny jak w przypadku odsłoniętej belki metalowej. Można również wkręcić w belkę hak oczkowy z gwintem do drewna.

7. Futryna drzwi – jeśli hamak ma służyć jako huśtawka dla dziecka, można go zamontować w futrynie drzwi. Ten rodzaj montażu należy dobrać adekwatnie do rodzaju materiału z jakiego wykonana jest futryna.

Poniżej prezentujemy rodzaje uchwytów i kotew dostępnych w naszym sklepie. Posiadamy najczęściej wykorzystywane rodzaje uchwytów, do bardziej indywidualnych opcji montażu zalecamy konsultację z profesjonalnym alpinistą.

[product id="1156"]
[product id="408"]
[product id="324"]

Na jakiej wysokości powinien wisieć hamak do jogi?

Uważa się, że pomieszczenie powinno mieć wysokość co najmniej 2 m, aby ćwiczyć na hamaku. Od tego parametru zależy również wysokość zawieszenia, bo długość chusty do jogi zawsze dopasowujemy do wysokości pokoju – tak, by materiał wisiał ok. 1 m nad podłogą. Przy wyborze warto kierować się następującymi zaleceniami:

  • hamak 4 m - do pomieszczeń o wysokości 2-2,5 m - mniej materiału, dodatkowe taśmy alpinistyczne;
  • hamak 5 m - do pomieszczeń o wysokości 2-2,5 m - więcej materiału, więcej możliwości;
  • hamak 6 m - do pomieszczeń o wysokości 2,5-3 m - optymalny wybór;
  • hamak 7 m - do pomieszczeń o wysokości 3-3,5 m - dużo materiału, dla wymagających.
[product id="1153"]
[product id="184"]
[product id="902"]
[product id="903"]

Jeśli hamak jest za krótki, możesz przedłużyć go za pomocą zawiesia lub pasa przedłużającego. Natomiast zbyt długi można łatwo skrócić, przewiązując węzły ciaśniej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium