Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Czym się różni hamak do jogi od szarfy akrobatycznej? 0

Wyglądają podobnie, są podobne w dotyku, oba służą do ćwiczeń aerial – ale czy na pewno niczym się nie różnią? Szarfa akrobatyczna i hamak do jogi to rekwizyty akrobatyczne, które bardzo często są mylone. Rozróżnienie ich przysparza problemów zwłaszcza początkującym, którzy dopiero planują przygodę z aerialem. Wyjaśniamy o co tak naprawdę chodzi.

czytaj całość »
Pole dance dla początkujących. Od czego zacząć? 0

Zajęcia pole dance od kilku lat cieszą się sporą popularnością. Dyscyplina ta coraz mniej kojarzy się z klubami go-go i aktualnie znacznie częściej odbierana jest jako nowoczesny sposób na ogólnorozwojowy trening, zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki oraz zwiększenie siły i gibkości.

czytaj całość »
Jaką rurę do pole dance wybrać? Rodzaje, średnice i sposoby montażu 0

Pole dance od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób poszukujących ciekawej formy aktywności fizycznej. Wśród zwolenników tego sportu w pewnym momencie pojawia się myśl o zakupie własnej rurki do domu. Własna rura do pole dance umożliwia też treningi o najbardziej dogodnej dla nas porze. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać ewentualne wątpliwości.

czytaj całość »
Rura do pole dance w domu. Jak zamontować rurę do tańca w domowych warunkach? 0

Wiele osób trenujących pole dance zastanawia się nad zakupem rurki do użytku domowego. Na początku należy przejrzeć rury do pole dance dostępne na rynku i zastanowić się jakiego rodzaju rurka będzie dla nas odpowiednia. Typy drążków omówiliśmy w osobnym artykule, z którym warto zapoznać się przed przeczytaniem tego tekstu. Jeśli już wybierzesz odpowiedni dla siebie rodzaj rurki warto zastanowić się nad aspektami technicznymi samego montażu i wyborem najlepszego miejsca do ćwiczeń. Na tych właśnie zagadnieniach skupimy się w kolejnych akapitach.

czytaj całość »
Regeneracja i odnowa biologiczna 0

Główna różnica między regeneracją, a odnową biologiczną polega na tym, że wszystko co zalicza się do odnowy biologicznej będzie regeneracją… ale nie wszystko co związane z regeneracją będzie odnową biologiczną. Trudno powiedzieć, że zjadając cheeseburgera z McDonald’s odnawiamy się biologicznie, ale w wielu przypadkach będzie on potraktowany jako część regeneracyjna naszego dnia. Nie zrozumcie mnie źle - NIE namawiam nikogo do jedzenia fastfoodów ;) Czym jest zatem odnowa biologiczna? Skojarzenie ze SPA jest prawidłowe. Będą to wszystkie świadomie podjęte działania - poza naszym planem treningowym - w celu wypoczynku i bio-regeneracji organizmu, czyli wzmożenia i wspomagania fizjologicznych procesów wypoczynkowych.

czytaj całość »
Powięź w kontekście akrobatyki powietrznej 0

Powięź - kilka słów o jednym z kluczowych mechanizmów w ludzkim ciele. Pewnie większość z was słyszy o powięzi pierwszy raz, a jedyne skojarzenie jest związane z terapią powięziową lub „odklejaniem powięzi” - hasłami zasłyszanymi gdzieś pomiędzy gabinetami fizjoterapeutycznymi.

W notce nie przeczytacie stricte o treningach powięziowych. Projektowanie planu treningowego - treningu powięziowego - nie należy do łatwych i wymaga o wiele bardziej specjalistycznej wiedzy, niż to co będziecie w stanie wyczytać na blogu. Wpis ten ma na celu uświadomienie wszystkim związanym z akrobatyką powietrzną, w jaki sposób działa nasze ciało. Chciałabym, żebyście po tym lekturze mieli trochę szersze postrzeganie tego, jak funkcjonuje wasz organizm i że na progres ma wpływ praktycznie wszystko, co robicie. Zaczynając od ilości snu, przez to ile wody pijecie, jak często się rollujecie i jak często chodzicie do fizjoterapeuty.

czytaj całość »
Stretching i mobilność 0

Emilia Dawiec przybliża techniczne kwestie dotyczące rozciągania i mobilności. Przeczytacie między innymi o tym, jak rozróżnić rozciąganie aktywne od pasywnego, dlaczego mobilność ma znaczenie w kontekście sportów aerial, a także w jaki sposób rozciągać się z głową i nie narobić sobie kłopotów ze zdrowiem.

Zapraszamy do lektury!

czytaj całość »
Trening siłowy jako motoryczne przygotowanie pod trening aerial 0

Z założenia trening siłowy ma na celu stopniowe obciążanie układu mięśniowego i neurologicznego, aby osiągnąć wyznaczony cel - może być on różnie rozumiany. Waszym celem może być zrobienie 152 nakrywek na szarfie bez przerwy, przytrzymanie meathooka przez 2 minuty albo wejście sześcioma nakrywkami obrotowymi w czasie krótszym niż 20 sekund.

Trening siłowy zazwyczaj kojarzy się z palącymi mięśniami brzucha, spuchniętymi rękoma po wchodzeniu na szarfę i paroma innymi klasykami, jak pompki, scyzoryki czy nożyce… Trenerom i instruktorom siłówka prawdopodobnie najbardziej kojarzy się z marudzeniem ;) Zaufajcie mi - instruktorzy robią to dla waszego dobra. Trening siłowy, jest kluczowy w naszej dyscyplinie. Musicie pamiętać, że pracując w powietrzu bazujecie na własnej sile rąk i brzucha. Głównie od tego zależy wasze bezpieczeństwo i brak ewentualnych kontuzji. Jeżeli sami się nie utrzymacie - nikt inny za was tego nie zrobi.

Większość instruktorów pracuje z metodyką, zakładającą elementy treningu siłowego na każdych zajęciach. Tym razem sami za siebie odpowiadacie i sami musicie się zdyscyplinować. Tak więc przechodzimy do konkretów. We wpisie przeczytacie o treningu siłowym jako samodzielnej jednostce treningowej, trwającej od godziny do 1h 45 minut. Zapraszam do lektury!

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium