Aerial stretching - jak zacząć i gdzie trenować?

Co to jest aerial stretching?

To termin, który został stworzony przez społeczność aerialową i nie ma jednej spójnej definicji. Tak naprawdę każdy może rozumieć pod tym pojęciem co innego. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że prawdopodobnie z czasem, gdy popularność tematu wzrośnie, jedna z definicji będzie dominująca. 

Na ten moment jako aerial stretching możemy rozumieć dwie rzeczy:

  1. Stretching/rozciąganie na hamakach – ćwiczenia rozciągające, zwiększające elastyczność i mobilność, wykonywane na hamakach do jogi.
  2. Stretching pod aerial – specjalne ćwiczenia rozciągające, które mają zwiększyć zakres ruchu potrzebny do uprawiania aerialu.

Oba rodzaje stretchingu mogą pełnić tę samą funkcję (np. ćwiczenia na hamaku mogą przygotowywać do treningów aerial silks), ale zasadniczo pod pojęciem aerial stretching można rozumieć właśnie te dwie rzeczy.

Gdzie ćwiczyć aerial stretching?

Tak naprawdę zależy to po części od tego, w jaki sposób rozumiesz aerial stretching i czego od takiego rozciągania oczekujesz. Jeśli zależy Ci na rozpoczęciu przygody z aerial dance rozumianym jako aerial silks, dodatkowe lekcje stretchingu mogą być zbędne. Dlaczego? Zajęcia aerial zazwyczaj składają się z kilku części, a jedną z nich jest właśnie stretching. Oznacza to, że trenując pod okiem dobrego instruktora, Twój zakres ruchu i tak się zwiększy, bo będzie to po prostu zaplanowane. Przyjdzie Ci więc naturalnie, a jeśli zechcesz poświęcić rozciąganiu więcej czasu, zawsze możesz wykonać stretching we własnym zakresie. W niektórych klubach fitness istnieją nawet osobne lekcje poświęcone tylko  stretchingowi.

Dobrym pomysłem jest również zapisanie się na jogę w chustach, co po części odnosi się do pierwszej definicji aerial stretchingu. Na aerial jodze, jak na jogę przystało, sporo czasu poświęca się rozciąganiu ciała, zwiększaniu zakresu ruchu i elastyczności. I chociaż istnieją różne style jogi, stretching jest niewątpliwie typowy dla tej aktywności. Dodatkowo hamak umożliwia wydobycie z jogi to, co w rozciąganiu jest najważniejsze. Pozycje można bardziej pogłębić niż w klasycznych asanach, a pokonanie lęku przed pozycjami odwróconymi jest dużo łatwiejsze.

Co daje aerial stretching?

Aerial stretching daje to, co zwykły stretching, chociaż przy wykorzystaniu hamaka można oczekiwać nieco szybszych efektów. Jakich korzyści należy się spodziewać? Jeśli przymierzasz się do ćwiczenia aerial dance, to największą jest po prostu lepsze przygotowanie. Natomiast jeśli aerial stretching interesuje Cię z innych powodów, z pewnością ucieszą Cię te efekty.

  • Większa elastyczność – dzięki aerial stretching Twoje ciało stanie się elastyczniejsze, napięcie mięśniowe zmniejszy się, a mobilność na co dzień będzie większa. Regularnie rozciągając się, zauważysz, że wykonanie niektórych codziennych czynności stanie się łatwiejsze.
  • Większy zakres ruchu – będziesz mieć większą swobodę ruchów, a Twoje stawy nie będą “zastane”. Będzie Ci łatwiej ćwiczyć i to nie tylko aerial.
  • Mniejsze ryzyko kontuzji – rozgrzane i rozciągnięte mięśnie to sprawne ciało. Ryzyko kontuzji będzie mniejsze, jeśli zadbasz o regularny stretching. Zakwasy będą mniej uciążliwe.
  • Smuklejsza sylwetka – rozciąganie zmniejsza napięcie mięśniowe i optycznie wysmukla ciało.
  • Redukcja bólów napięciowych – aerial stretching może pomóc w walce z bólami napięciowymi. Szczególnie polecana jest joga na hamakach, które przynosi szereg korzyści, ale nie obciąża stawów.

Jak rozciągnąć się pod aerial?

O stretchingu pod aerial pisaliśmy już na naszym blogu, dlatego odsyłamy do artykułu, który kompleksowo omawia problematykę tego zagadnienia. Sprawdź koniecznie ten link: https://flyingrose.pl/pl/blog/Stretching-i-mobilnosc/44 

 Jeśli masz dodatkowe pytania, zostaw komentarz. Chętnie odpowiemy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium