Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Czym się różni hamak do jogi od szarfy akrobatycznej? 0

Wyglądają podobnie, są podobne w dotyku, oba służą do ćwiczeń aerial – ale czy na pewno niczym się nie różnią? Szarfa akrobatyczna i hamak do jogi to rekwizyty akrobatyczne, które bardzo często są mylone. Rozróżnienie ich przysparza problemów zwłaszcza początkującym, którzy dopiero planują przygodę z aerialem. Wyjaśniamy o co tak naprawdę chodzi.

Szarfa akrobatyczna a hamak do jogi

Szarfa i hamak wyglądają bardzo podobnie, zwłaszcza jeśli nie są podwieszone. W takiej postaci rozróżnienie ich bywa trudne, bo oba rekwizyty są po prostu kawałkiem długiego materiału. Ich wygląd jest jednak mylący, bo chociaż są łudząco podobne, nie służą do tego samego. Różnią się właściwościami, sposobem wiązania czy po prostu – docelowym wykorzystaniem.

Szarfa akrobatyczna (chusta wertykalna) służy do aerial silks, natomiast hamak do jogi jest niezbędnym elementem aerial jogi. Teoretycznie hamak może służyć do tańca w powietrzu, ale w praktyce wykonanie na nim figur aerial silks może być trudne lub nawet niemożliwe. Analogicznie chusta może zastąpić hamak podczas ćwiczeń na niskich wysokościach, ale ze względu na swoje właściwości może zmniejszać wygodę w trakcie wykonywanych asan. Rozróżnienie obu materiałów i ich prawidłowe użytkowanie jest zatem istotne.

Długość i szerokość szarfy akrobatycznej

Długość szarfy wertykalnej może być różna i należy ją dopasować do wysokości pomieszczenia, w którym będzie używana. W naszej ofercie znajdują się modele od 6 m do nawet 16 m, a jeśli istnieje taka potrzeba, możemy przygotować również dłuższe chusty.

Szerokość szarfy wynosi 150-160 cm (+/- 5 cm). Szerszy materiał byłby niewygodny w użytkowaniu; sprawiałby wrażenie “za grubego”, co znacząco wpłynęłoby np. na możliwości chwytne. To ważne, bo materiał używany na hamaki jest szerszy i wynosi aż 230 cm.

Długość i szerokość hamaka do jogi

Długość hamaka również należy dopasować do wysokości pomieszczenia, ale co ciekawe szerokość materiału jest większa niż w przypadku szarf. Wynosi 230 cm (+/- 5 cm) i w czasie pracy rozciąga się aż do 280 cm. Dlaczego to istotne? Szeroki materiał umożliwia wykorzystanie pełni potencjału hamaka. Dzięki temu można zawinąć się w “kokon” czy bez problemu użyć hamaka jako huśtawkę albo ulubione siedzisko do odpoczynku.

Właściwości obu materiałów

Dobry materiał szarfy ma małą rozciągliwość poprzeczną oraz niską lub średnią rozciągliwość podłużną. Dbamy, by nasze modele miały właśnie takie właściwości, bo dzięki temu ćwiczenia na chuście są bardziej komfortowe. Większa rozciągliwość poprzeczna lub duża podłużna niepotrzebnie utrudniałaby wykonywanie akrobacji.

Natomiast hamak powinien mieć większą rozciągliwość poprzeczną od szarfy i minimalną ciągliwość podłużną. Taki model dobrze współpracuje z dynamiką typową dla aerial jogi, można na nim swobodnie siadać i zawieszać się. Natomiast użyty do treningu aerial silks mógłby sprawiać trudności ze względu na większą elastyczność w poprzek. Nie są to właściwości uniemożliwiające trening, ale doświadczony aerialowiec od razu poczuje różnicę.

Sposób wiązania

Bez względu na rodzaj modelu szarfa wisi na jednym punkcie podwieszenia i wiąże się ją na ósemkę zawieszoną na karabińczyku. Z kolei hamak może być podwieszony na dwa sposoby: na jednym punkcie – do treningu aerial jogi lub na dwóch – jako siedzisko lub huśtawka. Drugie rozwiązanie jest stosowane zwłaszcza w pokojach dziecięcych i wszędzie tam, gdzie hamak ma pełnić funkcję dekoracyjną.

Sposób montażu

W tym przypadku szarfa i hamak do jogi nie różnią się znacząco, bo sposób montażu zawsze należy dopasować do miejsca podwieszenia – rodzaju sufitu, materiału belki itp.

Więcej o tym oraz o innych rekwizytach aerial przeczytasz w pozostałych artykułach na naszym blogu oraz na stronie, w opisach produktów. Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące akrobatyki powietrznej i niezbędnego sprzętu, skontaktuj się z nami. Postaramy się wszystko wyjaśnić.

Polecane produkty

[product id="1032, 184, 1113"]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium