Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Jak zamocować szarfę do sufitu? Aerial silks w domu 0

Po wybraniu odpowiedniego pomieszczenia do zawieszenia szarfy należy zorientować się z jakiego materiału wykonane jest miejsce podwieszenia. Od tego zależy dobór odpowiednich elementów do montażu szarfy akrobatycznej. W poniższym tekście rozważymy różne przypadki i zalecane dla nich rodzaje mocowań.

Mocowanie szarfy do sufitu - bezpieczny sposób

Odpowiednie zamocowanie szarfy akrobatycznej do punktu podwieszenia jest niezwykle istotną kwestią, od której bezpośrednio zależy bezpieczeństwo użytkownika. Rozpoczynamy zawsze od odpowiedniego wyboru miejsca montażu. Szarfa powinna być zawieszona w centrum pola o wymiarach 2 x 2 m. Wybrane miejsce musi być wolne od wszelkich mebli i innych obiektów mogących przeszkadzać podczas wykonywania akrobacji. Jeśli sufit nie jest wykonany z litego betonu istotne jest aby punkt wykonania mocowania szarfy w suficie był umieszczony w belce stropowej.

Stropy betonowe

W przypadku stropów betonowych lub żelbetonowych polecamy wybór uchwytu do sufitu z kotwą chemiczna lub kotwami stalowymi (zobacz produkty z kategorii: kotwy do sufitu). Zestaw z kotwą chemiczną polecamy do sufitów o mniejszej spoistości ponieważ żywica dwuskładnikowa zawarta w zestawie przewiązuje się z podłożem i miejscowo je wzmacnia. Natomiast uchwyt z kotwami stalowymi dedykujemy stropom wykonanym z wytrzymałego betonu. Jego działanie można porównać do kołków rozporowych, z tą różnicą, że w naszych zestawach element rozporowy wykonany jest z metalu, a nie z tworzywa.

Mocowanie aerial w belce drewnianej

W tym przypadku również mamy dwie opcje: mocowanie przy użyciu zawiesia lub liny oraz montaż haka oczkowego zaspawanego z gwintem do drewna. Wykorzystanie zawiesia możliwe jest wyłącznie w przypadku belki odkrytej od góry (nie wpuszczonej w sufit). Zawiesie przekładamy dookoła belki lub przewiązujemy je zaciskowo, “na krawat”. Przy korzystaniu z tej metody należy regularnie sprawdzać czy elementy się nie przecierają. Dla zwiększenia bezpieczeństwa można też podłożyć filc pod zawiesie.

Druga metoda montażu polega na wkręceniu w belkę haka oczkowego z gwintem do drewna. W tym przypadku polecamy dobranie do zestawu krętlika, który pozwoli na swobodny obrót szarfy i zapobiegnie ewentualnemu wykrecaniu się gwinta.

Belka metalowa / teownik

Przy montażu na belce konstrukcyjnej metalowej również mamy do wyboru kilka opcji. Jeśli belka nie jest wpuszczona w sufit możemy użyć sposobu z zawiesiem, który opisaliśmy we wcześniejszym punkcie. Kolejne metody to dospawanie uchwytu lub przewiercenie się przez teownik i przykręcenie uchwytu na śrubach.

Sufit podwieszany - co robić?

W przypadku montażu w pomieszczeniu z sufitem podwieszanym zawsze należy montować się do stropu właściwego. W takim przypadku trzeba wywiercić otwór za pomocą otwornicy i zamontować uchwyt do elementów konstrukcyjnych, dobierając metodę do materiału.

Stropy nietypowe - stropy Teriva i Ackermana

Przy nietypowych stropach, wykonanych z cegły (strop Teriva) lub z pustaków (stropu Ackermana) zalecamy konsultacje z konstruktorem. Dzięki temu będziemy wiedzieć czy dany strop wytrzyma wymagane obciążenie (dla dorosłej osoby ćwiczącej akrobatykę powietrzną za wymaganą wytrzymałość statyczną punktu zawieszenia przyjmuje się 1200 kg). W przypadku stropu ackermana należy pamiętać o konieczności montażu do belek żelbetowych (montaż w pustakach jest niewskazany!). Natomiast przy ceglanym stropie Teriva najczęściej spotyka się montaż na kotwę chemiczną dostosowaną do cegieł. Punkt zawieszenia powinien wtedy znajdować się możliwie blisko metalowych belek stropowych.

Na jakiej wysokości zamontować szarfę akrobatyczną?

Tak naprawdę im większa wysokość montażu szarfy, tym lepiej. Za minimalną wysokość potrzebną do zamontowania szarfy akrobatycznej uznaje się 2,4 m. Jest to wysokość pozwalająca na ćwiczenie podstawowych figur akrobatycznych. Natomiast większe wysokości zawieszenia pozwalają na naukę bardziej skomplikowanych układów oraz dropów.

Mocowanie sufitowe do aerial - niezbędny osprzęt

Do zamontowania mocowania sufitowego (oprócz samego mocowania) potrzebujesz podstawowych narzędzi domowego majsterkowicza. Będzie to oczywiście zależne od wyboru metody montażu, natomiast przydatne mogą się okazać wiertarka, wiertło, klucz nastawny, młotek czy dozownik do silikonu. Wyjątkiem jest montaż na zawiesiach - w tym przypadku nie potrzebujesz żadnych narzędzi.

Uchwyt do sufitu - jaki wybrać?

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej rodzaj uchwytu należy dobrać do materiału, z którego wykonany jest strop. Należy natomiast pamiętać, żeby wybierać elementy o najwyższej jakości. Warto sprawdzić czy wybrane mocowanie posiada badania wytrzymałościowe oraz ewentualne certyfikaty.

Krętlik alpinistyczny i inny osprzęt

Oprócz mocowania sufitowego potrzebne będą też ósemka alpinistyczna (na niej przewiązujemy szarfę) oraz karabińczyk (łączy ósemkę z uchwytem w suficie). Dodatkowo można zdecydować się na zakup krętlika, który posiada łożysko pozwalające na swobodny obrót szarfy. Przy zakupie krętlika koniecznie należy dobrać drugi karabińczyk - będzie on potrzebny do montażu. 

Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z obsługą naszego sklepu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Polecane produkty

[product id="324, 408, 933, 1029"]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium