Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Jak zostać instruktorem pole dance? 0

 

Kochasz pole dance, masz dryg do nauczania i coraz częściej myślisz o zostaniu instruktorem? Zdobycie takich uprawnień nie jest bardzo trudne, ale poza odbyciem odpowiedniego szkolenia warto wziąć pod uwagę jeszcze kilka rzeczy. Są to m.in. ryzyko, predyspozycje i doświadczenie.

Szkolenie na instruktora pole dance

Instruktor pole dance to osoba, która naucza tańca na rurze. Powinna posiadać odpowiednie uprawnienia, które można zdobyć na kursie lub szkoleniu pole dance. Co ważne, słowo “powinna” jest tutaj niezwykle istotne, bo polskie prawo nie reguluje wymagań związanych z nauką tej dyscypliny. Szczegółowe zapisy dotyczą przede wszystkim sportów olimpijskich i nie mają zastosowania w tak niszowych dyscyplinach jak pole dance.

Czy to oznacza, że nie trzeba posiadać żadnych uprawnień, aby zostać instruktorem pole dance? Nie do końca. Żadna szkoła nie zatrudni trenera, który nie jest w stanie poprzeć swojej wiedzy żadnym certyfikatem lub zdobytym doświadczeniem. Właśnie dlatego najpopularniejszym sposobem na zdobycie odpowiednich uprawnień jest szkolenie. Ukończenie takiego kursu umożliwia rozpoczęcie kariery trenera, daje większe szanse na rynku pracy i jest potwierdzeniem posiadanych umiejętności.

Należy też podkreślić, że instruktorem może zostać tylko osoba dorosła. Kurs można zrobić od 16 roku życia, jednak do 18-tki na sali z niepełnoletnim trenerem musi być osoba pełnoletnia.  Poza tym, jeśli instruktor pole dance chce w przyszłości pracować z dziećmi lub młodzieżą, musi dodatkowo posiadać zaświadczenie o niekaralności. W takim przypadku każda szkoła ma również obowiązek sprawdzenia trenera w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Jakie doświadczenie musi mieć instruktor pole dance?

Ukończenie szkolenia na instruktora pole dance jest podstawą do zdobycia pracy w tym zawodzie, ale warto pamiętać, że ważne jest także doświadczenie. Aby zajmować się nauczaniem profesjonalnie, trzeba najpierw posiadać od groma praktycznej wiedzy. Inaczej mówiąc, dobry trener to taki, który zajmuje się daną dyscypliną – od dłuższego czasu trenuje ją i wie, jak to jest być na sali jako uczeń. 

Przyjmuje się, że przyszły instruktor powinien zajmować się pole dance przez min. 1-2 lata, chociaż nie ma co do tego reguły. Staż nie równa się zdobytej wiedzy i doświadczeniu, dlatego lepszym wyznacznikiem jest poziom, na którym dana osoba się znajduje. Nauczeniem innych powinni zajmować się ci sportowcy, którzy są  na poziomie zaawansowanym.

Ryzyko zawodowe

Zawód instruktora pole dance jest zawodem wymagającym dużej odpowiedzialności. Przed udaniem się na kurs i szkoleniem pierwszych osób, trzeba uzmysłowić sobie, jak ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności. Jeśli kursant poniesie szkodę na zdrowiu, np. na skutek Twojej nieuwagi lub nieodpowiedniej asekuracji, możesz ponieść realne konsekwencje, w tym odpowiedzialność karną. To ważny aspekt bycia trenerem, o którym należy pamiętać.

Predyspozycje instruktora pole dance

Inną istotną rzeczą związaną ze zdobywaniem tytułu instruktora pole dance są predyspozycje. Idealny kandydat powinien charakteryzować się kilkoma cechami: sumiennością, cierpliwością, wyrozumiałością, dobrym wyczuciem, zdolnością do łatwego nawiązywania kontaktu. Poza tym taka osoba powinna czuć potrzebę ciągłego rozwoju. Pole dance, jak każda inna dyscyplina sportowa, wymaga wiedzy nie tylko o figurach czy ćwiczeniach, ale również o ludzkim ciele i jego pracy. Trzeba znać podstawy anatomii, pedagogiki i dydaktyki.

Gdzie zdobyć uprawnienia na instruktora pole dance?

Odpowiednie uprawnienia możesz zdobyć na organizowanym przez nas szkoleniu. Najbliższy kurs pole dance odbędzie się już w czerwcu. Aby uzyskać więcej szczegółów skontaktuj się z nami mailowo na zgloszenia@fr-sport.pl lub telefonicznie pod numerem 730 953 027.

Rozpiskę wszystkich szkoleń instruktorskich znajdziesz na naszej stronie w zakładce SZKOLENIA INSTRUKTORSKIE

Na naszym kursie instruktorskim dowiesz się wszystkiego, co powinien wiedzieć początkujący trener. Zaznajomimy Cię zarówno z metodyką nauczania, jak i niezbędnymi postawami z zakresu anatomii i pedagogiki. Uzyskasz certyfikat ukończenia kursu, legitymację instruktorską, a także własną Książkę Instruktora z przydatnymi materiałami oraz Album Figur. Dla uczestników przewidujemy również specjalny rabat na sprzęt pole dance zakupiony w naszym sklepie. To idealny start dla każdego instruktora pole dance! Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium