Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Jaką rurę do pole dance wybrać? Rodzaje, średnice i sposoby montażu 0

Jaką rurę do pole dance wybrać? Rodzaje, średnice i sposoby montażu.

Pole dance od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób poszukujących ciekawej formy aktywności fizycznej. Wśród zwolenników tego sportu w pewnym momencie pojawia się myśl o zakupie własnej rurki do domu. Własna rura do pole dance umożliwia też treningi o najbardziej dogodnej dla nas porze. Na co zatem należy zwrócić uwagę przy zakupie? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Jaka rura do pole dance będzie najlepsza?

Tak naprawdę kwestia doboru rury do pole dance zależy głównie od indywidualnych preferencji użytkownika. Najlepiej przy wyborze rury pole dance do domu kierować się parametrami rurek, na których ćwiczymy w studiu lub szkole tańca. Dzięki temu nie będzie konieczne przyzwyczajanie się do innego rodzaju drążka.

W przypadku alergików wyznacznikiem może być też ewentualna nietolerancja niklu. Ten pierwiastek zawarty jest w powłokach tytanowych i chromowych.

Rodzaje rur do pole dance 

Rurki pole dance można sklasyfikować według kilku podstawowych kryteriów. Jednym z najbardziej istotnych jest średnica rurki. W Polsce najpopularniejsze są rurki o średnicy 45 mm, natomiast można się też spotkać ze średnicami mierzącymi 50 mm, 42 mm czy 40 mm. Od tego parametru może zależeć pewność chwytu, więc ma on bardzo duży wpływ na komfort podczas treningów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci i użytkowników o drobnych dłoniach. Tym osobom odradzamy zakup rurki o średnicy większej niż 45 mm.

Kolejną kwestią jest powłoka, jaką pokryta jest rurka. Najczęściej możemy spotkać się z rurkami chromowanymi lub pokrytymi lakierem proszkowym. Każda z tych rurek ma inną charakterystykę. Rurka malowana farbą proszkową jest zazwyczaj bardziej tępa, dzięki czemu zapewnia pewniejszy chwyt przy statycznych figurkach. Jednak w trakcie wykonywania spinów i płynnych układów może hamować i powodować otarcia na ciele. Natomiast rura pole dance chromowana nie zapewnia aż takiej przyczepności, natomiast pozwala na większą płynność podczas spinów.

Na rynku dostępne są także drążki nie posiadające powłoki zewnętrznej, wykonane z wypolerowanej na lustro rury chromowej lub mosiężnej. Rura mosiężna zapewnia lepszą przyczepność od rurki chromowej, pod warunkiem, że znajduje się w ciepłym pomieszczeniu. W przeciwnym razie przyczepność jest znacznie obniżona. Rurki chromowe i mosiężne są rzadziej spotykanym rozwiązaniem.

Rura rozporowa pole dance

Większość rur pole dance do domu montowana jest na rozpór. Niektóre z nich, zwłaszcza te dedykowane wyższym pomieszczeniom, posiadają dodatkową możliwość przykręcenia do sufitu i podłogi na stałe. W przypadku wyboru rury pole dance do domu o standardowej wysokości pomieszczeń (czyli ok. 2,5 - 3 m) rurka zamontowana tylko rozporowo powinna w zupełności wystarczyć. Należy jednak pamiętać aby montaż wykonać starannie i wedle zaleceń producenta, a przed pierwszym treningiem sprawdzić stabilność rurki. 

Ciekawą propozycją od X-Pole jest składana rurka do domu. Znajduje ona zwolenników zwłaszcza wśród osób wynajmujących mieszkanie i biorących pod uwagę możliwość przeniesienia rurki w inne miejsce. Po demontażu zajmuje ona o wiele mniej miejsca niż jednoczęściowy drążek. Dodatkową zaletą jest możliwość montażu bez konieczności wykonywania nawiertów i naruszania sufitu oraz podłogi.

Rura wolnostojąca pole dance

Ciekawą opcją dla osób ceniących sobie mobilność i treningi w plenerze jest przenośna rurka, szerzej znane jako stage. Składa się ona z podestu oraz mocowanej do niego rurki. Jest to rozwiązanie wykorzystywane często na sesjach zdjęciowych, pokazach oraz treningach w plenerze. W tym przypadku należy jednak przewidzieć dodatkowy czas na rozłożenie rurki i podestu. Z uwagi na obecność łożysk pozostawianie rozłożonego produktu na świeżym powietrzu nie jest zalecane.

Inną opcją wykorzystywaną podczas treningów w plenerze są rurki ze świdrem, wkręcane bezpośrednio w ziemię. Ten wariant sprawdza się świetnie podczas treningów we własnym ogrodzie. Z przyczyn technicznych większość dostępnych na rynku modeli nie posiada łożysk. Można je natomiast zostawiać wkręcone w podłoże na dłuższy czas - np. na cały sezon letni.

Rura do pole dance statyczno-obrotowa

Większość modeli rurek do domu, a także rur z podestem posiada dwa tryby pracy: statyczny oraz obrotowy. Mówimy wtedy o rurkach statyczno-obrotowych. Drążki takie posiadają łożyska, które umożliwiają obracanie się rurki. Blokada i tym samym przejście do funkcji statycznej następuje zazwyczaj po wkręceniu małej śrubki w otwór w podstawie rurki.

Rurki dostosowane do użytku domowego oraz stage można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące doboru sprzętu pole dance skontaktuj się z nami. Chętnie rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Polecane produkty

[product id="1110, 1111, 1108"]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium