Flying Rose
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Do praktykowania jogi nie potrzeba żadnych akcesoriów, ale posiadanie niektórych znacząco ułatwia rozpoczęcie przygody z asanami i zwiększa komfort ćwiczeń. Jednym z takich elementów jest niewątpliwie kostka do jogi, zwana także klockiem. Wykorzystują ją zarówno osoby zaawansowane, jak i początkujące. Służy jako podpórka, która pomaga w wykonaniu asan wymagających większego zakresu ruchów i elastyczności. Jest też narzędziem zwiększającym stabilizację w czasie treningu, dzięki czemu praktyka staje się bezpieczniejsza. Warto jednak podkreślić, że jedna kostka do jogi może nie wystarczyć. Zazwyczaj potrzeba dwóch, by wykorzystać ich pełny potencjał i wykonać większość trudnych asan. Dzięki klockom wiele osób jest w stanie pogłębić pozy i zwiększyć intensywność ćwiczeń, nawet jeśli nie mają ku temu predyspozycji lub są początkujący. Z czasem kostka może stać się zbędna lub zastąpiona przez pasek.

Kostki znajdują też zastosowanie w ćwiczeniach rozciągających. mogą wtedy działać dwojako: niektóre ćwiczenia ułatwiają, inne wręcz przeciwnie - utrudniają, jednocześnie umożliwiając zwiększenie zakresów. Wiele osób nie może sobie wyobrazić stretchingu bez piankowych kostek!

Rodzaje kostek do jogi

Kostka do jogi może być wykonana z różnych materiałów. Największą popularnością cieszy się piankowa, czyli wykonana z lekkiego, nieodkształcającego się materiału piankowego. Modele te występują w wielu kolorach, a ze względu na swoją wagę są niezwykle łatwe w transporcie. Ich wadą jest natomiast stosunkowo niska wytrzymałość.

Niewielką wagą cechują się również kostki do jogi z korka. Mają większą wytrzymałość od piankowych, ale też wyższą cenę od kostek drewnianych. Z tego powodu w szkołach jogi najczęściej spotkamy kostki sosnowe – powstałe z jasnego drewna sosny. Ważną mniej niż 1 kg i są stosunkowo wytrzymałe.

Wyjątkowo ciężka może być kostka do jogi z dębu. Waga takiego klocka przekracza 1 kg, ale jest to idealny model dla osób, które ćwiczą intensywnie, poszukują kostki na lata i nie zamierzają wozić jej ze sobą.

Na rynku można znaleźć również inne kostki do jogi np. bambusowe, bukowe lub z balsy. Są rzadziej spotykane, dlatego nie opisaliśmy ich dokładnie. Warto jednak pamiętać, by przed wyborem którejkolwiek kostki sprawdzić jej jakość. Klocek powinien być gładki, bez ostrych krawędzi i wypukłości, dobrze wyważony.

Czy warto używać kostki do jogi?

Kostka do jogi służy albo jako wsparcie podczas wykonywania asan, albo do zwiększenia stabilizacji. Można jej używać do bardzo różnych pozycji – od skłonu do przodu z rękoma na kostce, po pozycję trójkąta z ręką na kostce zamiast na nodze lub podłodze. Świadome korzystanie z klocka umożliwia zatem poprawne wykonanie asan sprawiających trudności i pogłębienie pozycji. Praktyka z ich wykorzystaniem jest więc bardzo dobrym pomysłem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium