Flying Rose
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Promocja

Trudno wyobrazić sobie jogę czy ćwiczenia fitness bez maty. Dzięki tej niepozornej, dodatkowej warstwie między podłogą a ciałem trening jest po prostu wygodniejszy. Mata do  ćwiczeń zapobiega obtarciom, uczuciu “wbijania się” stawów w podłogę, zapewnia lepszą przyczepność i zapewnia komfort podczas relaksacji. Jest obowiązkowym wyposażeniem sali fitness, ale też niezbędnym sprzętem każdego jogina. Mata do jogi, tak samo jak mata do ćwiczeń, zwiększa wygodę podczas aktywności i zapewnia bezpieczeństwo. Im większą ma przyczepność, tym lepiej, bo jak zapewne wiesz, podczas treningu można się solidnie spocić. Ważne zatem, by ręce nie ślizgały się po macie. Poza tym mata powinna trzymać się również podłogi, bo jej niekontrolowane przesunięcie się w trakcie dynamicznych ćwiczeń mogłoby być bardzo niebezpieczne. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy wybrać matę do ćwiczeń, która powstała z przyczepnego, łatwego w czyszczeniu materiału i jest dostosowana do Twoich potrzeb (np. długością lub grubością).

Czym różni się mata do ćwiczeń od maty do jogi?

Zaczynając swoją przygodę z ćwiczeniami na macie lub z jogą, można ulec wrażeniu, że wszystkie maty są takie same. To wrażenie jest jednak mylne - maty różnią się wieloma aspektami. Mata do ćwiczeń jest zazwyczaj krótsza i grubsza od maty do jogi. Ma za zadanie zapewnić stabilne, wygodne podłoże podczas bardzo różnych ćwiczeń, które dodatkowo są często dynamiczne. Jednocześnie nie musi być bardzo długa, bo większość ćwiczeń fitness wykonuje się w klęku lub na leżąco. Miękka warstwa nie musi więc znajdować się pod całym ciałem, lecz jedynie w miejscach styku ciała z matą. Z kolei mata do jogi powinna być dłuższa, dobrana do wysokości użytkownika. Nie musi być gruba i wyjątkowo wytrzymała, bo joga ma nieco inną dynamikę, a dodatkowo asany wykonuje się na boso. Powinna mieć natomiast bardzo dobrą przyczepność. Ręce ślizgające się po macie mogą uniemożliwić wykonanie wielu jogowych pozycji.

Na rynku można znaleźć też maty uniwersalne, które mogą się sprawdzić zarówno podczas fitnessu, jak i jogi. Warto jednak podkreślić, że dobór maty idealnej zazwyczaj wymaga czasu i przetestowania co najmniej kilku modeli.

Jaką grubość maty wybrać?

Gruba mata do ćwiczeń lub jogi zapewnia większą wygodę dla stawów. Polecana jest szczególnie tym osobom, które mają problemy z kolanami i odczuwają duży dyskomfort podczas ćwiczeń w klęku podpartym. Cienka mata jest za to łatwiejsza w transporcie, mniej waży i zajmuje niewiele miejsca. Spodoba się zatem tym osobom, które cenią sobie mobilność i lekkość. Za grube maty do jogi / ćwiczeń uważa się te powyżej 5 mm. Najgrubsze mogą mieć nawet 1,5 cm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium