Flying Rose

Akrobatyka powietrzna. Rodzaje dyscyplin i sprzęt

Akrobatyka powietrzna, nazywana też tańcem w powietrzu lub aerial dance, zyskuje coraz większą popularność, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ale na czym tak naprawdę polega ta dziedzina sportu? W tym tekście postaramy się to wyjaśnić i przybliżyć różne jej odmiany.

Akrobatyka powietrzna jako sport dla każdego

Sport ten wywodzi się z tradycji cyrkowej. Aerial dance polega na wykonywaniu akrobacji na różnego rodzaju sprzętach i rekwizytach zawieszonych nad ziemią. Można do niego wykorzystywać np. szarfy wertykalne, koła cyrkowe, hamaki do jogi, sześciany, trapezy akropatyczne, sztrabaty, rurkę do pole dance i wiele innych. Bardziej zaawansowani akrobaci korzystają także z nietypowych rekwizytów, wykonywanych na zamówienie, często dopasowanych teamtycznie do konkretnego aktu scenicznego.

Zagłębiając się w temat gimnastyki powietrznej pojawia się wiele pytań. Wśród nich są się takie jak “Dla kogo dedykowana jest akrobatyka powietrzna?” lub “Czy nadaję się do ćwiczenia tańca w powietrzu?”. Śpieszymy z odpowiedzią: akrobatyka powietrzna, zwłaszcza w formie rekreacyjnej, jest sportem dla każdego. Nie ma wyraźnych uwarunkowań, których wymaga ta dziedzina sportu. Znajduje on zwolenników wśród osób w każdym wieku. 

Akrobatyka powietrzna dla dzieci i dorosłych

Zajęcia dla dorosłych zazwyczaj przyjmują formę treningów nastawionych na zwiększenie mobilności, siły oraz naukę nowych figur. Dzięki stale zwiększającemu się poziomowi trudności i kolejnym wyzwaniom niesposób tu mówić o nudzie czy rutynie. Dorośli trenujący akrobatykę powietrzną zazwyczaj szybko zauważają efekty polegające na wzmocnieniu mięśni, wysmukleniu sylwetki oraz zwiększeniu mobilności. Treningi aerial dance często dopełniane są stretchingiem, co sprawia, że korzyści z ćwiczeń są jeszcze większe.

Taniec w powietrzu dla dzieci ma zazwyczaj trochę inną charakterystykę. Zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej przeprowadzane są w formie zabawy połączonej z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Rekwizyt do akrobatyki jest w tym przypadku wykorzystywany jako urozmaicenie ćwiczeń. W starszych grupach dochodzą też ćwiczenia stricte akrobatyczne czyli wykonywanie różnych figur w powietrzu. Dzieci szczególnie cenią zajęcia aerial dance z uwagi na dużą różnorodność oraz możliwość pobujania się w powietrzu. Można śmialo stwierdzić, że akrobatyka powietrzna stanowi aktualnie ekwiwalent zabaw na trzepaku.

W kolejnych akapitach skupimy się na opisaniu poszczególnych rodzajów akrobatyki powietrznej i wykorzystywanego sprzętu. W szkołach aerial dance wszystkie rzeczy niezbędne do ćwiczeń znajdują się na miejscu. Jeśli jednak zdecydujemy się na domowe treningi warto zorientować się jaki sprzęt jest niezbędny w poszczególnych dyscyplinach.

Aerial hoop, czyli akrobatyka powietrzna na kole 

W tym rodzaju gimnastyki powietrznej wykorzystywana jest stalowa obręcz, której średnica zależy od wzrostu osoby ćwiczącej. Koło cyrkowe zawieszone jest na wysokości brody ćwiczącego, lub wyżej. Na tejże obręczy wykonuje się różnego rodzaju akrobacje. Taniec na kole można ćwiczyć zarówno solo, jak i w duecie (w drugim przypadku koło powinno być nieco większe).

Sprzęt aerial hoop

Zatem co będzie potrzebne do ćwiczenia gimnastyki na kole? Przede wszystkim należy zacząć od wyboru samego koła. W naszym kraju najpopularniejsze są koła akrobatyczne jednouchwytowe. W kwestii doboru rozmiaru koła warto skonsultować się z obsługą naszego sklepu internetowego. Zawsze służymy radą i staramy się rozwiać wszystkie wątpliwości.

Oprócz samego koła niezbędny będzie odpowiedni uchwyt do sufitu, dobrane do wysokości pomieszczenia zawiesie lub pas. Warto też zastanowić się nad tapingiem, czyli taśmą służącą do oklejania koła i zapobiegającą ślizganiu się rąk. W naszej ofercie znajdują się też koła oklejone, których nie trzeba owijać taśmą samodzielnie. Zalecamy również zakup materaca ochronnego. Opcjonalnie można też zakupić krętlik, pozwalający na swobodny obrót koła, wtedy jednak potrzeby będzie drugi karabińczyk.

Aerial silks, czyli gimnastyka powietrzna na szarfach

Aerial Silks to innymi słowy taniec na szarfach. Polega na wykonywaniu akrobacji na zawieszonym w powietrzu materiale. Podczas ćwiczeń oplatamy i wiążemy materiał wokół siebie, co umożliwia zrobienie różnych figur, a na wyższym poziomie zaawansowania także układów i dropów (kontrolowanego spadania). Ćwiczenia na szarfach najczęściej wymagają więcej siły niż treningi aerial hoop.

Sprzęt aerial silks 

Kompletowanie sprzętu do gimnastyki na szarfach należy zacząć od wyboru samej szarfy. Jej długość dobieramy do wysokości pomieszczenia, w którym będzie zamontowana. Do otrzymania minimalnej potrzebnej długości szarfy można wykorzystać następujący wzór: 2 x wysokość pomieszczenia + 1 m. Dostępne w naszym sklepie szarfy PRO charakteryzują się niewielką rozciągliwością wzdłużną i stosunkowo niską gramaturą, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podczas treningów oraz pewny chwyt. Wszystkie szarfy, które znajdziesz w naszym sklepie, zaopatrzone są w ósemkę alpinistyczną i karabińczyk.

Z elementów dodatkowych należy zaopatrzyć się w uchwyt do sufitu, opcjonalnie krętlik (do wpięcia którego potrzebny jest drugi karabińczyk). Warto pomyśleć o bezpieczeństwie i zaopatrzyć się w materac zabezpieczający przed ewentualnymi upadkami.

Aerial joga 

Aerial joga czerpie z tradycyjnej jogi, jednak do praktyki wykorzystywany jest materiał zaczepiony za dwa końce przy suficie. W takim hamaku można z powodzeniem wykonywać asany znane z klasycznej jogi. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to jedyna funkcja, do której można wykorzystywać hamaki. Świetnie sprawdzają się do ćwiczeń wzmacniających, rozciągania ale też codziennego relaksu. Natomiast dzieci uwielbiają zabawy z wykorzystaniem hamaka. Można więc śmiało stwierdzić, że jest to produkt, z którego skorzysta cała rodzina.

Sprzęt aerial joga

Potrzebny będzie głównie hamak. My polecamy wykorzystanie materiału poliamidowego, który zapewnia optymalną wytrzymałość, a także jest miły w dotyku. Długość hamaka należy dobrać do wysokości pomieszczenia. Informacje o tym znajdziesz na stronach produktowych oferowanych przez nas hamaków. Jeśli ze sprzętu będą korzystać dzieci należy zaopatrzyć się w dłuższy hamak. Zwiększy to bezpieczeństwo podczas użytkowania. W przypadku dzieci warto też korzystać z materaca.

Oprócz samego hamaka niezbędne będzie zakupienie i montaż uchwytu do sufitu. Opcjonalnie można rozważyć zakup krętlika.

Pole dance, czyli taniec na rurze 

Taniec na rurze w ciągu kilku ostatnich lat zyskał w Polsce popularność jako alternatywa dla ćwiczeń fitnessowych. Treningi doskonale wpływają na wzmocnienie ciała, dodatkowo działają rozciągająco i pozwalają na zgubienie ewentualnych nadprogramowych kilogramów. Do rozpoczęcia ćwiczeń pole dance nie jest wymagana duża siła rąk, na początku wykonuje się proste figury, a poziom trudności wzrasta dopiero z czasem. Dzięki temu mięśnie wzmacniają się organicznie, wraz ze zwiększającym się stażem treningowym.

Sprzęt pole dance

W tym przypadku potrzebna będzie rura pole dance. W naszej ofercie znajdziesz rurki dedykowane do domowego użytku produkowane przez brytyjską firmę X-POLE. Są to rurki rozporowe, nie wymagające stałego montażu i wkręcania śrub do sufitu i podłogi. Warto też wspomnieć, że posiadają dwa tryby: statyczny i obrotowy, dzięki czemu można ćwiczyć na nich różnorodne figury pole dance. Aby taniec na rurze był w pełni bezpieczny polecamy zakup materaca pod rurkę. Tego typu materace charakteryzują się nacięciem umożliwiającym nasunięcie materaca na rurkę.

Polecane produkty

[product id="1113, 1106, 994, 1111, 1108, 408, 324, 1117"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium