Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Aerial Dance. Co to jest i jak zacząć trenować? 0

Aerial dance wywodzi się z tradycji cyrkowej, a od kilku lat zdobywa coraz większą popularność na terenie naszego kraju. Treningi tańca w powietrzu są ciekawym urozmaiceniem codziennej aktywności fizycznej, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Na czym polega aerial dance?

Nazwę aerial dance w największym uproszczeniu możemy przetłumaczyć jako taniec w powietrzu. To dziedzina sportu, w której wykorzystuje się różnego rodzaju rekwizyty zawieszone w powietrzu. Aerial dance łączy w sobie elementy akrobatyki, gimanstyki i tańca. Dyscyplina ta dzieli się na kilka rodzajów, w zależności od wykorzystywanego rekwizytu. Może to być na przykład koło cyrkowe, szarfa gimnastyczna, trapez akrobatyczny, hamak do jogi i wiele innych. 

Aerial silks - taniec na szarfach

W tym przypadku wykorzystujemy szarfę akrobatyczną. Jest to poliestrowa chusta wymiarami i wytrzymałością dopasowana do trenowania akrobatyki powietrznej. Szarfę oplatamy wokół siebie podczas treningu, wykonując różne figury i przejścia. Na początku treningi polegają na nauce wspinania się na szarfę, wiązania podstawowych węzłów, oswojeniu się z ćwiczeniami na wysokości i wzmocnieniu mięśni. Z czasem trening jest urozmaicany o coraz trudniejsze figury, a my na bieżąco widzimy dokonywany postęp. 

Aerial Hoop - taniec na kole

Tu oczywiście wykorzystujemy koło cyrkowe, czyli stalową obręcz zamocowaną na wysokości brody ćwiczącego, lub wyżej. Koło akrobatyczne może byc wykorzystywane zarówno do ćwiczenia statycznych figur, jak i rozbudowanych, dynamicznych układów tanecznych. Według wielu użytkowników podstawowe figury aerial hoop są mniej wymagające siłowo od ćwiczeń na szarfach.

Aerial Joga - joga w hamaku

Jedną z odmian tańca w powietrzu jest także aerial joga, zwana inaczej air jogą. W tym przypadku asany, znane często z tradycyjnej praktyki jogowej, wykonywane są w hamaku zawieszonym w powietrzu. Ułatwia to wykonanie niektórych pozycji i sprawia, że joga staje się jeszcze lepszą zabawą niż zazwyczaj. Zajęcia z jogi w hamakach często są połączeniem różnych rodzajów jogi z elementami tańca. Zazwyczaj są mniej wymagające siłowo od pozostałych dziedzin aerail dance.

Trapezy i sześciany akrobatyczne

W akrobatyce powietrznej można wykorzystywać różnorodne rekwizyty. Oprócz różnych wariacji na temat koła cyrkowego (takich jak obręcze w kształcie serca czy księżyca) można się spotkać z trapezami akrobatycznymi czy sześcianami do tańca w powietrzu. Są one zazwyczaj wykorzystywane przez osoby zaawansowane, mające doświadczenie w innych dziedzinach tańca w powietrzu. Tego typu rekwizyty, z uwagi na swoją efektowność, często pojawiają się podczas występów na eventach oraz w czasie zawodów aerial dance. Można je z powodzeniem traktować jako urozmaicenie pośród pozostałych technik tańca w powietrzu. Natomiast, z uwagi na wyższy poziom trudności, rekwizyty te nie są tak popularne, jak koło cyrkowe, szarfa, czy hamak do aerial jogi.

Gdzie trenować aerial dance?

Najczęstszą formą nauki akrobatyki powietrznej jest uczestnictwo w zajęciach grupowych, organizowanych przez szkoły i studia tańca. Biorąc udział w takich zajęciach mamy zagwarantowaną opiekę wykwalifikowanego trenera oraz bezpieczny sprzęt. Aktualnie w większości miast możemy znaleźć studio tańca specjalizujące się w tańcu w powietrzu. W takich miejscach zazwyczaj mamy do wyboru zarówno zajęcia na kołach cyrkowych, jak i na szarfach akrobatycznych. Natomiast zajęcia z aerial jogi są często prowadzone przez klasyczne studia jogi, jako urozmaicenie tradycyjnej praktyki.

Drugą formą ćwiczenia aerial dance są treningi w domu. Mogą one stanowić uzupełnienie treningów na sali lub występować samodzielnie. Niektóre osoby decydują się na treningi “w domowym zaciszu”, korzystając z filmów instruktażowych, tłumaczących wejścia do poszczególnych figur. W takim przypadku warto pamiętać o zapewnieniu sobie maksymalnego bezpieczeństwa. Przy zakupie wyposażenia do domowych treningów warto upewnić się czy sprzęt jest bezpieczny oraz czy producent jest w stanie przedstawić świadczące o tym badania. Należy też zaopatrzyć się w materac gimnastyczny, który uchroni nas przed ewentualnymi spadkami. Przy samodzielnym ćwiczeniu figur odwróconych warto też pomyśleć o osobie asekurującej.

Zazwyczaj największą korzyść możemy odnieść łącząc treningi w grupie z utrwalaniem umiejętności w domu.

W jakim wieku można zacząć trenować taniec w powietrzu?

Nie jest to kwestia ściśle określona. Większość szkół tańca przyjmuje kursantów od 6-7 roku życia. Granica ta jest związana z rozwojem psycho-motorycznym dzieci, dojrzałością emocjonalną do uczestnictwa w treningach oraz umiejętnościami koordynacji ruchowej. Zdarzają się oczywiście zajęcia dla dzieci młodszych, natomiast przyjmują one zazwyczaj formę zabawy i ćwiczeń ogólnorozwojowych z użyciem kół lub szarf.


W przypadku małych dzieci (powyżej 3. roku życia) ciekawą opcją jest hamak do jogi. Można go z powodzeniem wykorzystywać jako huśtawkę. Poprzez zabawy w hamaku dziecko może rozwinąć sprawność, wzmocnić ręce i dodatkowo fantastycznie spędzić czas. W wielu domach chusto-hamak stanowi stałe wyposażenie wnętrza (zobacz produkty w kategorii: hamaki dla dzieci oraz szarfy akrobatyczne dla dzieci).

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym oprócz zabaw na hamaku doceniają także bujanie na kole cyrkowym. Koło zawieszone w ogrodzie lub domu staje się nowoczesną wersją trzepaka i dostarcza mnóstwo zabawy.

Aerial dance - korzyści i wpływ na zdrowie

Podczas pisania o akrobatyce powietrznej należy wspomnieć o korzyściach, jakie płyną z wybrania akurat tej dyscypliny sportu. Treningi aerial dance działają ogólnorozwojowo. Ćwiczenia często łączą ze sobą różne typy aktywności, np. wzmacnianie z rozciąganiem. To sprawia, że trening staje się kompleksowy. Z czasem możemy zaobserwować wzmocnienie mięśni rąk i brzucha. Trening aerial dance ma również pozytywny wpływ na błędnik. A przede wszystkim ćwiczenia akrobatyki powietrznej stanowią świetną zabawę dla dzieci i odskocznię od codzienności dla dorosłych.

Polecane produkty

[product id="1032, 902, 1107"]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium