Pole dance. Wszystko, co musisz wiedzieć o tańcu na rurze

Jeśli miałaś jakieś pytania dotyczące pole dance, mamy nadzieję, że lektura tego artykułu dostarczy Ci wszystkich odpowiedzi. Przeczytanie materiału zajmie Ci około 15 minut. W zamian za tę czasową inwestycję dowiesz się, jaki jest zarys historyczny tańca na rurze, na czym polega trening pole dance, jakie są jego rodzaje, co daje i kto może pole dance spróbować. Weź dobrą herbatę i zapraszamy do lektury.

Pole dance, czyli taniec na rurze - zarys historyczny

Kiedyś był dyscypliną zarezerwowaną tylko dla mężczyzn, oczywiście w innej formie, ale jednak. Jako pierwowzór dzisiejszego pole dance uznaje się powstałe w okolicach XII wieku Mallakhamba oraz Chinese pole.

Chinese pole polega na wykonywaniu niezwykle skomplikowanych akrobacji na drewnianej tyczce, której wysokość mierzy od 3 do 9 metrów.

Mallakhamb to natomiast starożytny sport wywodzący się z Indii, który łączy pozycje jogi z elementami gimnastyki wykonywanymi na drewnianym, pionowym słupie.

Pole dance współcześnie

17 października 2017 świat obiegła informacja wydana przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych (GAISF) o tym, że pole dance, czyli taniec na rurze, zostaje oficjalnie potwierdzoną dyscypliną sportową.

Trening Pole dance - rodzaje 

Taniec na rurze niejedno ma imię, chciałoby się rzec. Kategorii pole dance jest wiele. Poniżej znajdziesz wszystkie z nich z krótkim wyjaśnieniem. Jesteśmy pewni, że spośród nich z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

 • POLE SPORT – inaczej akrobacje na drążku pionowym. “Siłowa” strona rurki. Akrobacje wykonywane są siłowo, bez cienia erotyzmu. To najczęściej prezentowana strona “rurki” na zawodach sportowych.
 • POLE ART – bardzo artystyczna odmiana pole dance. Znajdziemy w niej dużo emocji oraz dobrze dopracowane pod względem artystycznym choreografie. 
 • POLE EXOTIC – bardziej sensualna strona tańca na rurze. Głównym znakiem rozpoznawalnym tej kategorii są pleasery, czyli buty do tańca na charakterystycznym wysokim koturnie. Dodatkowo w exoticu częściej znajdujemy się w okolicach rurki niż na niej, prezentując coraz to bardziej zmysłowe choreografie i floorwork. Figury nie są tu tak wymagające siłowo jak w przypadku pole sport, jednak potrzeba dużej dawki gracji, by układ prezentował się profesjonalnie.    
 • POLE CHOREO – zajęcia, na których podobnie jak w przypadku exotica uczysz się konkretnych choreografii lub tworzysz własne. Zazwyczaj prowadzone na boso, z układami o mniejszym wydźwięku erotycznym niż w przypadku pole exotic.
 • FLY POLE – to w wolnym tłumaczeniu latająca rurka. Rurka, na której ćwiczysz, przyczepiona jest jedynie do sufitu, co pozwala wykonywać akrobacje, kręcąc się nie tylko wokół osi rurki, jak to ma miejsce w przypadku rurek obrotowych, ale także po kole. Rurka zmienia swoje ułożenie względem podłogi, co wymusza na nas angażowanie zupełnie innych partii mięśniowych niż w przypadku  wykonywania tych samych figur na rurce statycznej.

Pole dance – dla kogo? 

Często możemy przeczytać, że pole dance jest dla każdego. To nie jest prawda. Istnieje wiele przeciwwskazań do treningu. Rozejście mięśni prostych brzucha, bardzo duża wada wzroku, problemy z ciśnieniem w oczach, przepuklina kręgosłupa – to schorzenia, przy których warto skontaktować się z lekarzem. Powinien on ocenić, czy możemy uczestniczyć w zajęciach pole dance.

Podczas tańca na rurze występują duże przeciążenia w stawach i kręgosłupie, więc dodatkowej zgody lekarza będą potrzebowały także te osoby, u których występują dyskopatie. Jeśli więc masz jakieś problemy ze zdrowiem, warto podpytać, czy stanowią one przeciwwskazanie i czy taniec na rurze na pewno będzie dla Ciebie.

Dla kogo więc jest pole dance? Dla ludzi w każdym wieku, którzy nie mają przeciwwskazań do treningu z obciążeniem własnego ciała. Oczywiście, jeśli ćwiczysz na siłowni lub od dziecka zajmujesz się akrobatyką, będzie Ci odrobinę łatwiej, jednak osoby całkowicie początkujące w sporcie nie mają się co przejmować. 

Ciało ludzkie bardzo szybko się uczy i przyzwyczaja. Początki bywają trudne, jednak po pewnym czasie zauważysz rezultaty w postaci coraz to nowszych figur, które będziesz w stanie wykonać, i coraz to płynniejszych przejść między nimi. Podsumowując, dla kogo jest pole dance? Dla wszystkich, którzy chcą dać szansę tej dyscyplinie, a lekarz nie zabronił im takiej aktywności.

Co daje trening Pole dance?

Cóż, pole dance daje wiele. Wyszczupla ciało, modeluje sylwetkę, wzmacnia mięśnie i ogólnie poprawia całą kondycję. Oprócz tego, co szczególnie docenią osoby,  którym zależy na elastyczności, pole dance poprawia rozciągnięcie i ogólną elastyczność naszego ciała. Taniec na rurze kształtuje brzuch, plecy, barki, uda, łydki oraz wzmacnia wszystkie mięśnie przykręgosłupowe. 

Co daje pole dance oprócz wzmocnienia ciała? Wzmacnia nasz umysł. Taniec na rurze wspomaga proces socjalizacji z rówieśnikami, szczególnie w grupach dziecięcych, oraz poprawia poczucie własnej wartości. Pomaga otworzyć się na innych i zwiększyć pewność siebie. Oprócz tego, podczas zajęć możemy poznać naprawdę fajnych ludzi i nawiązać przyjaźnie na całe życie. Możecie nam wierzyć na słowo – wiemy, o czym mówimy. ;) 

Szerzej o tym, co daje pole dance, napisaliśmy w osobnym artykule o korzyściach tańca na rurze. Koniecznie sprawdź ten tekst, aby dowiedzieć się więcej.

Jak zacząć trenować pole dance?

To zależy. Jeśli należysz do osób ekstrawertycznych, które z przyjemnością poznają inne osoby, zapisz się na zajęcia grupowe w pobliskiej szkole tańca na rurze. Jeśli natomiast wolisz uczyć się w domowym zaciszu, kup rurkę i trening pole dance wykonuj samodzielnie (inspiracje i tutoriale znajdziesz np. na Youtubie) lub pod okiem wykwalifikowanego trenera na zajęciach indywidualnych. 

Sprzęt do ćwiczeń i podstawowe figury pole dance

Trening pole dance byłby niemożliwy bez sprzętu, jakim jest rura do pole dance. Mamy wiele rodzajów rurek. W klubach zazwyczaj spotykamy rury montowane na stałe, natomiast w domach częściej widzimy rury rozporowe.

Jeśli nie masz możliwości montażu rury w domu, świetnym rozwiązaniem będzie wolnostojąca rura pole dance lub  rura z podestem, zwana także “stage”. Trening pole dance odbywa się zazwyczaj w krótkich spodenkach lub specjalnych majtkach do pole dance, topie i sportowej koszulce. Zobacz produkty z kategorii: strój do pole dance, top pole dance, spodenki pole dance, legginsy pole dance i body pole dance oraz materac pole dance

Figury pole dance

Istnieje wiele figur pole dance i nie sposób nauczyć się ich wszystkich od razu. Warto dać sobie trochę czasu i zacząć od najprostszych ćwiczeń np. od krzesełka, strażaka czy karuzeli. Figury pole dance omówiliśmy już w innym artykule, dlatego zachęcamy do zapoznania się z nim.

Pole dance a efekty odchudzania

Trening na rurze to połączenie treningu siłowego, z opanowaniem kolejnych figur i sekwencji, które mają stworzyć ciekawy układ choreograficzny. Główną cechą ćwiczeń tego typu jest stopniowe zwiększanie siły mięśni i wytrzymałości. W miarę upływu czasu i uczęszczania na regularne zajęcia pole dance, będziesz w stanie wykonać coraz bardziej skomplikowane i wymagające figurki. Trening pole dance przede wszystkim wpłynie na umięśnienie twojego ciała, ale przy odpowiednim podejściu może mieć również efekt odchudzający. Znaczenie ma częstotliwość z jaką bierzesz udział w lekcjach pole dance, twoje podejście oraz to jak, funkcjonujesz poza zajęciami – czy uprawiasz inny sport i stosujesz zbilansowaną dietę.

Czytaj także: Pole dance dla dzieci. W jakim wieku można zacząć trenować?

Jeśli chcesz zmniejszyć masę ciała, jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest wprowadzenie treningu cardio. Trening pole dance, który skupiony jest na aspektach wytrzymałościowych z lekkim cardio, może mieć efekt odchudzający. Ćwiczący bądź ćwicząca wchodzą w ten sposób w tzw. strefę spalania tłuszczu. Najlepszym miernikiem, który jednoznacznie określi czy trenujący znajduje się w tym oknie, jest jego puls. Idealne tętno, przy którym człowiek znajduje się w strefie spalania tłuszczu, można obliczyć z równania: (220 – wiek osoby) razy 0,75. Pamiętaj, że zajęcia pole dance opierają się głównie na trenowaniu siły i same w sobie nie mają efektu odchudzającego.

„Pole dance efekty odchudzania” to hasło, które wiele kobiet wpisuje w wyszukiwarkę. Nic w tym dziwnego. W końcu niemal każda pani chce zadbać o odpowiednią masę ciała i atrakcyjną sylwetkę. Treningi pole dance mogą mieć na to pozytywny wpływ. Warto przy tym zaznaczyć, że rozbudowane mięśnie są cięższe od tkanki tłuszczowej – zatem może zdarzyć się tak, że liczba kilogramów na wadze wzrośnie, chociaż twoje ciało będzie zgrabniejsze. Wszystko zależy od celu, którzy przyświeca kobiecie zapisującej się na zajęcia pole dance. Jeżeli priorytetem jest wyłącznie zmniejszenie liczby kilogramów, nie należy opierać się tylko na zajęciach pole dance. W przypadku kiedy chcesz być sprawniejsza i lepiej poczuć się we własnym ciele – pole dance zdecydowanie jest dla ciebie.

Efekty pole dance – wyrzeźbione mięśnie

Treningi pole dance szybko mogą dawać efekty. Szczególnie jeśli chodzi o zwiększenie siły i sprawności. Chociaż sam trening pole dance może na początku wydawać się nie do przejścia, to z chwilą pierwszego wejścia na rurę, postrzeganie często zmienia się o 180 stopni. Wbrew krążącym opiniom trening pole dance to nie jest sport przeznaczony tylko dla filigranowych i szczupłych kobiet, które dzięki drobnemu ciału łatwiej radzą sobie na rurce. Nieprawdą jest również to, że panie z nadwagą nie mogą ćwiczyć pole dance. Wręcz przeciwnie: zajęcia na rurce są odpowiednie dla wszystkich bez względu na gabaryty czy płeć. Jedynymi przeciwskazaniami będą trwałe kontuzje i problemy z kręgosłupem.

Podczas ćwiczeń pole dance pracują praktycznie wszystkie twoje mięśnie. Te na plecach, rękach, brzuchu i nogach. Niektóre z figur pole dance wzmacniają również układ ruchowy – wpływają na ogólną mobilność i wzmocnienie kręgosłupa. Figury obrotowe (spinning) oraz aktywna wspinaczka angażują prawie wszystkie mięśnie naszego ciała. Wchodzenie na rurę aktywuje grzbiet mięśnia czworogłowego. Kiedy odpychasz się od rury, pracujesz nad mięśniami klatki piersiowej oraz czworobocznymi. Figury pole dance, takie jak odwracanie, pozwalają na pracę nad zginaczami stawu biodrowego.

Efekty pole dance przed i po

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie będą efekty treningów pole dance u osoby rozpoczynającej ćwiczenia. Na efekt potreningowy składa się wiele aspektów. Pierwszym z nich, który wpływa w bardzo dużej części na efekty pole dance - jest zastosowanie odpowiedniej diety. Dieta osoby trenującej pole dance, która chce uzyskać efekt zmniejszenia masy ciała, powinna być odpowiednio zbilansowana i dobrana indywidualnie. Jeżeli nie wiesz jak powinna wyglądać taka dieta, zawsze warto skorzystać z porady dietetyka, który dobierze jadłospis pod twój styl życia i upodobania kulinarne. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na efekty treningu pole dance, jest wcześniejsza sprawność ruchowa.

Efekty z treningów pole dance to nie tylko utrata masy ciała czy wyrzeźbienie mięśni, to również:

 • Zwiększony zakres ruchu,
 • Większa świadomość ciała,
 • Poprawa koordynacji ruchowej,
 • Wzrost siły,
 • Poprawa jędrności skóry,
 • Wzrost pewności siebie i wyższa samoocena,
 • Zmniejszenie stresu,
 • Poprawa krążenia krwi.

Teraz, kiedy taniec na rurze nie ma już przed Tobą tajemnic, wskakuj w strój do ćwiczeń, zapisz się na zajęcia i widzimy się na sali treningowej! Powodzenia!

Polecane produkty

[product id="1111, 1108"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium