Kategorie blogowe
porady treningowe fr sports
porady aerial fr sports
informacje techniczne fr sports
Taniec na szarfach. Jak wyglądają zajęcia aerial silks? 0

Taniec w powietrzu to innymi słowy akrobatyka powietrzna, popularnie nazywana też z angielskiego aerial dance. Istnieje kilka rodzajów tańca w powietrzu, między innymi taniec na kole, szarfach czy trapezie. 

Na czym polega taniec w powietrzu?

W tym artykule skupimy się na tańcu na szarfach. Zajęcia na szarfach akrobatycznych są coraz częściej spotykaną formą aktywności fizycznej. W ciągu ostatnich kilku lat dyscyplina ta znacznie zyskała na popularności i aktualnie treningi aerial silks można spotkać w większości polskich miast. Ćwiczenia na szarfach akrobatycznych łączą w sobie elementy akrobatyki, gimnastyki i tańca.

Początkowe treningi zazwyczaj polegają na wzmocnieniu mięśni rąk, oswojeniu się z ruchem szarfy i ćwiczeniami na wysokościach oraz zapoznaniu się z podstawowymi węzłami. Następnie wprowadzane są statyczne figury akrobatyczne wykonywane w powietrzu, poprzez oplatanie się szarfą. Z czasem dochodzą też bardziej zaawansowane elementy, takie jak kombinacje kilku różnych figur czy dropy (kontrolowane “spadki” wykonywane na większych wysokościach). Wraz ze wzrostem umiejętności, możemy wykonywać coraz to nowe elementy i łączyć je w płynne i dynamiczne układy. Z czasem ćwiczenia coraz bardziej przypominają prawdziwy taniec. Im dłużej ćwiczymy aerial silks, tym łatwiej przychodzi nam wykonanie kolejnych elementów i tym większą frajdę sprawia trening.

Dla kogo jest trening aerial silks?

Trudno określić jedną, wybraną grupę docelową. Tak naprawdę na szarfach może ćwiczyć każdy. W szkołach akrobatyki powietrznej mamy do dyspozycji grupy zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Nie mają znaczenia także wzrost i waga ćwiczącego. Profesjonalne szarfy do akrobatyki bez problemu radzą sobie z udźwigiem dynamicznym do 200 kg, przy współczynniku bezpieczeństwa 1:12 (oznacza to, że obciążenie statyczne wytrzymywane przez szarfę to minimum 2400 kg!). Każdy odpowiedzialny producent jest w stanie przedstawić wyniki badań wytrzymałościowych materiału, z którego wykonuje się szarfy.

Taniec na szarfach dla dzieci

Ograniczenie może ewentualnie stanowić wiek osoby ćwiczącej. Większość szkół tańca w powietrzu przyjmuje na zajęcia dzieci od 6 lub 7 roku życia. Wiek ten wynika z dojrzałości emocjonalnej potrzebnej do uczestniczenia w zajęciach grupowych oraz koordynacji ruchowej, z którą mogą mieć problem młodsze dzieci. Niektóre studia akrobatyki prowadzą zajęcia aerial silks dla dzieci poniżej 6 roku życia, natomiast przybierają one zazwyczaj formę zajęć ogólnorozwojowych, podczas których szarfa akrobatyczna jest dodatkowym elementem, nie główną osią zajęć.

Zarówno młodsze dzieci, jak i nastolatki doceniają treningi aerial silks. Zajęcia są ciekawe i zapewniają mnóstwo zabawy. Podczas treningów dzieci nie tylko zwiększają sprawność fizyczną, ale także nawiązują kontakty z rówieśnikami. Trening dla dzieci powinien być przede wszystkim aktywnym spędzaniem wolnego czasu oraz ciekawą rozrywką. Te dwa punkty taniec na wstęgach spełnia doskonale. 

Taniec na szarfach - od czego zacząć?

Najłatwiej znaleźć najbliższą szkołę akrobatyki powietrznej i zapisać się do grupy dla początkujących. Nawet jeśli nie uważasz się za osobę silną i wysportowaną, nie przejmuj się. W grupach początkujących każdy dopiero zaczyna więc wszyscy spotykają się z podobnymi trudnościami. Podczas pierwszych kilku zajęć ciało będzie przyzwyczajać się do nowego rodzaju wysiłku, co może powodować powstawanie zakwasów. Z czasem jednak kolejne wykonane figury zaczną sprawiać masę satysfakcji. 

Można również ćwiczyć taniec na wstęgach w domowym zaciszu. Ta forma treningu doskonale nadaje się do utrwalania figur poznanych na zajęciach, lub samodzielnej nauki nowych elementów. W przypadku mocowania szarfy w domu należy pamiętać o zachowaniu koniecznych zasad bezpieczeństwa. Szarfę należy montować do wytrzymałego uchwytu w suficie, dostosowanego do materiału, z którego został wykonany strop. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii montażu sprzętu możesz dopytać się obsługi naszego sklepu. Z chęcią rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Jak dobrać sprzęt do aerial silks?

Oprócz pewnego mocowania będziesz też potrzebować materac gimnastyczny. Pod szarfę akrobatyczną polecamy materace o grubości minimum 10 cm. Materac stanowi bardzo istotny element podczas treningu aerial, ponieważ ma szanse zamortyzować ewentualne upadki. Domowe ćwiczenia dzieci zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Przy wykonywaniu figur odwróconych warto też zadbać o asekurację, niezależnie od tego czy ćwiczącą jest osoba dorosła, czy dziecko.

Przy wyborze sprzętu do tańca na szarfach pozostaje jeszcze do omówienia najważniejszy element, czyli szarfa. Przede wszystkim należy ustalić potrzebną długość materiału. Tutaj możemy się posłużyć następującym wzorem: długość szarfy = 2 x wysokość pomieszczenia/mocowania + 1 lub 2 metry materiału. Dobrze dobrana szarfa powinna spływać na podłogę, tak aby wystarczyło materiału do wykonywania węzłów.  Po dobraniu długości pozostaje jeszcze kwestia rozciągliwości materiału i jego gramatury. Szarfy produkowane przez Flying Rose posiadają ok. 10% rozciągliwości wzdłużnej, a ich gramatura wynosi 115 g/m2. Według przeprowadzonych przez nas badań i testów na sali treningowej są to najbardziej optymalne parametry, które zapewniają dobry chwyt i wystarczającą amortyzację podczas dropów.

Taniec na szarfach - korzyści i wpływ na zdrowie

Akrobatyka na szarfach to sport ogólnorozwojowy, łączący w sobie różne rodzaje treningu. Ćwiczenia aerial silks stanowią połączenie wzmacniania i rozciągania, dzięki czemu zwiększa się siła oraz mobilność osoby ćwiczącej. Akrobatyka powietrzna ma też dobry wpływ na błędnik, a osoby z lękiem wysokości powoli, małymi kroczkami mogą przełamywać swój strach. W przypadku dzieci, oprócz wyżej wymienionych korzyści, można zaobserwować zwiększenie koordynacji i świadomości ruchowej.

Czy zatem warto spróbować tańca na szarfach?

Zdecydowanie tak. My możemy przez wiele godzin opowiadać o zaletach tańca w powietrzu, natomiast najlepiej po prostu spróbować i przekonać się na własnej skórze!

Polecane produkty

[product id="1032, 1096, 408"]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium